Vivo Y39 Price in Pakistan
Vivo Y39
Rs. 64,999
Coming Soon
Colors
Vivo Y39 Price & Specifications
| Release Date | 01-10-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 165.7 x 76 x 8 mm |
| Phone Weight | 199 g |
| Operating System | Android 14, Funtouch 14 |
| Screen Size | 6.68 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1612 Pixels |
| Phone Type | IPS LCD |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | 6000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
Vivo Y39 price in Pakistan is 64,999 PKR. Vivo Y39 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Vivo Y39 launched with impressive color options Ocean Blue,Dark Green. Vivo Y39 phone weighs only 199 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Vivo Y39 is set up with a 50 MP + 2 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) and Adreno 613 ensure the smooth performance of Vivo Y39. The Display of Vivo Y39 supports Resolution up to 720 x 1612 pixels and the screen Size is 6.68 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.68 inches. Mobile battery capacity is 6000 mAh, non-removable. This vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Vivo Y39 price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo Y39 Availability
| Expected Price: | Rs. 64,999 |
| Release Date: | October 01, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Vivo Y39 Price and Specs
| Vivo Y39 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 64,999 |